ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH

W dniu 21 stycznia 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Kuratorem Zawodowym Sądu Rejonowego w Kołobrzegu panią Ewą Zielińską.

Głównym celem spotkania była szeroko pojęta edukacja prawna, która stanowi najlepszą profilaktykę wszelkich niewłaściwych zachowań młodych ludzi.

Pani Kurator przeprowadziła dwie prelekcje: jedną dla uczniów klasy V i VI a drugą dla klasy VII i VIII.

Podczas spotkania pani Ewa wskazała uczniom, gdzie istnieją granice między głupstwem, a przestępstwem, żartem, a wykroczeniem. Uświadomiła młodzieży, że wiele niewłaściwych zachowań wobec kolegów czy nauczycieli posiada znamiona przestępstw, które ścigane są z urzędu.  Młodzi ludzi muszą zdawać sobie sprawę z tego, że to, co czasami wydaje się niewinnym czynem może mieć swój finał na sali sądowej, a w konsekwencji może skończyć się upomnieniem, dozorem kuratora sądowego, zakładem poprawczym, czy nawet pobytem w zakładzie karnym. Pani Kurator przytaczała poruszające przykłady prawdziwych historii z Jej doświadczeń z pracy w Sądzie.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali pani Ewie pytania.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności naszych uczniów za swoje zachowanie.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu spotkania.