Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

GRUDZIEŃ 2010

GRUDZIEŃ 2010

   

   

Szkoła  Podstawowa  im.  Marii  Konopnickiej  w  Robuniu

 

WIGILIA

 

 

Po długim oczekiwaniu

nadeszły święta.

Każda buzia dziecka jest uśmiechnięta.

W gorączce świątecznej

wszyscy zabiegani,

czekają na dźwięk mikołajowych sani.

Na prezenty pod choinką

i mile spędzony czas z rodzinką.

Bo wigilia to magiczny czas,

który w roku jest tylko raz,

a gdy w końcu nadejdzie,

radość  i spokój zapanuje wszędzie.

Martyna Przytocka kl. VI

 

 


ŚWIĘTA W NASZYM DOMU

 

 

            24 grudnia rozpoczynamy Święta Bożego Narodzenia. W tym dniu ubieramy choinkę, przyrządzamy potrawy. Wieczerza wigilijna w polskiej tradycji rozpoczyna się po zachodzie słońca, wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Nakrywamy białym obrusem stół, pod którym umieszcza się siano. Na stole jest 12 potraw. Tradycją jest pozostawienie wolnego miejsca przy stole wigilijnym dla niespodziewanego gościa. Wigilie rozpoczynamy od łamania się opłatkiem, potem zasiadamy do stołu i odmawiamy wspólnie modlitwę. W tym dniu, każdy z nas czeka na przyjście Mikołaja, który podaruje nam prezenty. Chętnie też śpiewamy kolędy. A o północy idziemy na pasterkę do kościoła.

Oliwia i Martyna Iwanejko  kl. IV

 


 

 

ŚWIĘTA

Święta, święta! Dużo śniegu.

Mikołaju, chodź na sanki…

W południe dobrze się bawiłem,

a potem pod kołderkę wskoczyłem.

Moc prezentów pod choinką

W tą noc wigilijną.

Gdy nie będziesz mógł spać,

W nocy otwórz szeroko oczy.

Rozejrzyj się wokół siebie.

Nagle zaśniesz i poczujesz się jak

w niebie.

„Sen piękny”- mówić warto.

Spotkam go na pewno znów,

Gdy zasnę w noc przepiękną.

Joanna Nowicka kl.IV

 

 

 

 

„SPRINTERKA” Z ROBUNIA

 

            Uczennica naszej szkoły Agnieszka Fecycz z klasy V od trzech lat trenuje w UKS „Sprinter” Gościno. W tym roku wraz z koleżankami z drużyny reprezentowała województwo zachodniopomorskie w finale Turnieju  Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska, który odbył się w dniach 20–23. 10. 2010r. w Warszawie. Po zaciętej  walce w niesprzyjających warunkach atmosferycznych dziewczęta z naszej gminy awansowały do finału po zwycięstwie nad drużynami z UKS Bielawa, UKS Ząbkovia. Mecze finałowe odbywały się w hali Torwar na sztucznej nawierzchni.  Na turnieju gościli oprócz premiera D. Tuska: minister sportu, polscy olimpijczycy, a mecze komentował Dariusz Szpakowski. Gościnianki o zwycięstwo w turnieju walczyły z UKS „Tęcza” SP 12 z Bydgoszczy. Walka była bardzo wyrównana i dopiero w drugiej połowie uległy swoim przeciwniczkom przegrywając 2:0. Dziewczynki , aby zająć II miejsce musiały rozegrać łącznie 14 meczy. Wicemistrzynie Polski oraz trenerzy M. Ulikowski i L. Neuman, otrzymali piękne medale oraz puchar, który wręczył premier Donald Tusk.  Turniej ten na zawsze pozostanie w pamięci młodych piłkarek, a my życzymy im dalszych piłkarskich sukcesów!

 

 

 

ZAJĘCIA KOLARSKIE

            Już od zeszłego roku szkolnego pan Igor Muraviev prowadzi w Robuniu zajęcia kolarskie. Pan Igor przyjechał do Kołobrzegu, żeby założyć tam Klub Kolarski. W związku z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci z naszej gminy kluby zostały zorganizowane w Robuniu i Gościnie. W czasie wakacji uczniowie, którzy wyróżnili się swoimi umiejętnościami na zajęciach, mogli pojechać na zgrupowanie do Podczela. Oprócz treningu kolarskiego dzieci miały zorganizowane zabawy i wyjścia nad morze. Zgrupowanie oczywiście zakończyło się wyścigiem. Wyścig zorganizowali ludzie, którzy interesują się kolarstwem. Głównym organizatorem był biznesmen z Grzybowa. Uczennice z naszej szkoły zdobyły trzy pierwsze miejsca – I miejsce zajęła Malwina Krystyniak, II zdobyła Kinga Adach, III miejsce Agnieszka Maronowska. Naprawdę zachęcamy wszystkich uczniów, aby zapisali się do Klubu Kolarskiego, bo zajęcia są prowadzone bardzo ciekawie i przede wszystkim to dobra zabawa. W ciepłe dni jeździmy rowerami, a w niepogodę  mamy zajęcia w szkole. Po nowym roku zaplanowane są wyjazdy na basen i łyżwy.   

       

                                                Klaudia Koralewska kl. VI

  Justyna Andrzejewska kl. VI

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA KL I

            Dnia 29 października 2010 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia dzieci z klasy I. Pierwszacy solidnie przygotowywali się do tej uroczystości. Ćwiczyli piosenki i recytowali wiersze. Każdego dnia przygotowań nasi koledzy i koleżanki z kl. I bardzo ciężko pracowali, aby uroczystość pasowania na ucznia wypadła jak najlepiej. Pan Andrzej Studziński wychowawca kl. I organizował próby i starał się przygotować atrakcyjną uroczystość.

 

            Wraz z Radą Rodziców i rodzicami swoich podopiecznych p. Andrzej przygotował upominki. Impreza odbywała się na holu w obecności rodziców pierwszaków, dyrektora szkoły, nauczycieli, uczniów kl. II i III oraz przewodniczącej SU. Oczywiście najważniejsi byli mali bohaterowie dnia i ich wychowawca. Uczniowie kl. I przedstawili część artystyczną, został także odczytany  przez uczennicę Martynę Przytocką tekst zobowiązania. Nasi koledzy obiecali, że będą grzecznymi uczniami i godnie będą reprezentować naszą szkołę. Dzieci wzięły również udział w konkursie przygotowanym specjalnie dla nich na tę okazję i bardzo sprawnie odpowiadały na wszystkie pytania. Następnie pierwszacy zostali pasowani przez pana dyrektora na uczniów specjalnym kluczem pochodzącym z 1966 r. Po pasowaniu wszyscy uczniowie na pamiątkę odcisnęli na kontrakcie klasowym swoje kciuki. Pod koniec uroczystości dzieciom zostały wręczone drobne upominki i zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Na koniec uroczystości nasi koledzy oraz  koleżanki zostali obdarowani szczerymi życzeniami powodzenia i zaproszeni do swojej klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

Gratulujemy uczniom kl. I i życzymy sukcesów w nauce oraz satysfakcji z pobytu w szkole.

 

KONKURSY SZKOLNE

 

            W ostatnich dniach października odbyły się w naszej szkole dwa konkursy: konkurs języka polskiego z elementami historii oraz matematyczny z elementami przyrody. W konkursach wzięli udział chętni uczniowie z klas V-VI. Oba konkursy trwały godzinę zegarową. W ciągu tego czasu dzieci rozwiązywały testy przygotowane przez nauczycieli. W konkursie języka polskiego I miejsce zajęła Martyna Przytocka, II – Żaneta Walikowska, III miejsce uzyskał Rafał Urbański – uczniowie klasy VI. Zdobywczynie pierwszego i drugiego miejsca reprezentowały szkołę w kolejnym etapie konkursu, czyli w eliminacjach rejonowych, które odbyły się 3 grudnia w Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu. 

 


 

          Zwycięzcami konkursu matematycznego okazali się również uczniowie z klasy VI:  I miejsce zdobyła Martyna Przytocka, miejsce II zajął Marcin Iwanicki, III – Żaneta Walikowska. Podobnie jak w przypadku konkursu języka polskiego uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w eliminacjach szkolnych wzięli udział w II etapie konkursu na szczeblu rejonowym. Eliminacje rejonowe odbyły się 6 grudnia w kołobrzeskim gimnazjum. Wyników z obu konkursów spodziewamy się na początku stycznia 2011 r. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia.

Żaneta Walikowska kl. VI

 

 

SZKOLNY TURNIEJ „PIŁKARZYKI”

 

            9 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się zawody w „piłkarzyki”. Brali w nich udział uczniowie z klas V – VI. Turniej odbywał się w II etapach. Rozgrywki w I etapie prowadzone były w trzech grupach. Następnie trzech najlepszych zawodników z każdej grupy dobierało się w parę i tworzyło drużynę. II etap prowadzony był systemem pucharowym do dwóch przeprowadzonych meczy – po dwóch przegranych meczach drużyna odpadała z turnieju.

 

Po emocjonujących rozgrywkach wyłonili się zwycięzcy:

I miejsce – Julian Perliński i Zbigniew Mańkowski z kl. V

II miejsce – Martyna Przytocka kl. VI, Mariusz Lubowiecki kl. V

III miejsce – Patryk Iwański oraz Wioleta Kuczyńska z kl. V

                                                                                          Patrycja Niedźwiecka kl. V

 

 

KONKURS PLASTYCZNY

            Dnia 9 listopada w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pod nazwą „Dbam o swoje miejsce na Ziemi”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Uczniowie przygotowali piękne prace, w których przedstawili, w jaki sposób troszczą się o środowisko. Choć technika wykonania pracy była dowolna, większość uczestników konkursu zdecydowała się na wykorzystanie kredek.

 

 

            W grupie młodszych dzieci I miejsce zajęła Julia Jarosz kl. II, II - Patrycja Sudyk kl. II i III miejsce Aleksandra Drzewiec kl. II . W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zajęły dziewczynki z klasy V - Patrycja Niedźwiecka i Weronika Szczerba, II miejsce przyznano Joannie Nowickiej z kl. IV, natomiast III zdobyła Agnieszka Fecycz kl.V. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

                               Joanna Nowicka kl. IV

 

 

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ KSIĄŻEK

 

            Tradycyjnie na przełomie listopada i grudnia w bibliotece szkolnej został zorganizowany Mikołajkowy Kiermasz Książek. Zarówno uczniowie jak i ich rodzice chętnie korzystali z tegorocznej oferty. Książki były ciekawe, kolorowe oraz naprawdę bardzo tanie. Każdy mógł wybrać odpowiednią książkę dla siebie lub kupić w prezencie bliskiej osobie. Największym zainteresowaniem cieszyła się książka „ 100 zabawek na choinkę ”. Młodsze dzieci kupowały ksiązki do kolorowania, baśnie, bajki oraz książki o zwierzętach. Młodzież była zainteresowana kupnem słowników ortograficznych, języków obcych i leksykonów szkolnych oraz książkami przygodowymi. 

 

 

            Kiermasz zorganizowała pani Elżbieta Leksińska w porozumieniu z hurtownią  TANIA KSIĄŻKA, z którą biblioteka szkolna współpracuje od wielu lat. W prowadzeniu kiermaszu pomagały uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki z klasy V.

                                                                                                                      KPB z kl. V

 

 

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

 

            Dnia 19.11.2010 r. odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. W zawodach brali udział uczniowie z  klas V-VI. W tym roku wyjątkowo na szkolnym holu, ponieważ w związku z planowanym remontem sala gimnastyczna jest wyłączona z użytku. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację turnieju. Szóstoklasiści przygotowali sprzęt, sędziowali oraz uczyli się na bieżąco uzupełniać tabelę z wynikami rozstrzygniętych meczy. Po zliczeniu punktów w grupie dziewcząt pierwsze trzy miejsca zajęły:

     1.Milena Wiśniewska kl. VI

     2.Izabela Bednarek kl. VI

     3.Martyna Przytocka kl. VI

W grupie chłopców:

     1. Patryk Iwański kl. V

     2. Karol Woźniak kl. VI                             

     3. Mariusz Lubowiecki  kl. V

 

 

            Turniej odbył się na dwóch godzinach lekcyjnych. Wszyscy świetnie się bawili i cieszyli z wygranych. Nie możemy doczekać się rywalizacji z Gościnem. Gratulujemy zwycięzcom.

                        

                         Paulina Dobrowolska kl.VI

                         Dominika Kowalska kl.VI

                         Milena Wiśniewska kl.VI

 

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

 

              W tym roku po raz czwarty w naszej szkole zorganizowano obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Dzieci z klas młodszych już kilka dni wcześniej  przynosiły swoich ulubieńców, którzy od razu zajęli honorowe miejsca w bibliotece i stworzyły miłą i przyjazną  atmosferę.

 


 

            Największego pluszowego misia przyniosła Aleksandra Drzewiec z kl. II i Dorota Harasimowicz z kl. IV . Uczniowie z Klubu Przyjaciół Biblioteki wykonali gazetkę.  Przedstawili w niej historię i sylwetki znanych z książek, dobranocek bohaterów. Pani bibliotekarka opowiadała młodszym dzieciom historię pluszowego misia oraz o bohaterze wieczornych bajek Misiu Uszatku. Można było obejrzeć wystawę książek, których bohaterami są misie i niedźwiadki. Na zakończenie dzieci obejrzały film pt. ,, Miś Uszatek” oraz śpiewały i inscenizowały piosenki. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny pt. ,, Mój Przyjaciel Miś’’, w którym wzięły udział dzieci z klas O-III . Wpłynęło wiele prac wykonanych różnymi technikami. I miejsce komisja konkursowa przyznała Danielowi Wojtanowskiemu z kl. II, miejsce II zdobyła Patrycji Sienkiewicz z kl.O, a III miejsce przypadło Jasiowi Kleist z kl. O i Julii Jarosz z kl.II. Wszyscy właściciele pluszowych przyjaciół otrzymali pamiątkowe naklejki.

 

 

 

 

ANDRZEJKI 2010

 

            Dnia 26 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Na pęknie ozdobionym przez klasę VI holu, o godzinie 12.00 zaczęły się bawić klasy I-III. W czasie przerw w tańcach dzieci rozchodziły się do swoich klas na poczęstunek i wróżby.

 

 

            Maluchom bardzo się podobało, a zabawa była udana. Autobus rozwiózł ich do domów i jednocześnie przywiózł do szkoły dzieci z klas IV-VI. Muzykę na dyskotece puszczał Marcin Iwanicki z klasy VI. Podobnie jak u maluchów, w czasie przerw uczniowie rozchodzili się na wróżby i poczęstunek do swoich klas. Były także konkursy zorganizowane przez panią Elżbietę Maślaną i uczniów z klasy VI. Nagrodami były między innymi: karnet na wróżby u wróżki Esmeraldy, karnet na jednokrotne nieprzygotowanie się do wybranej przez siebie lekcji oraz słodkości. Wróżką Esmeraldą była Weronika Szczerba z klasy V, jej wróżby cieszyły się dużym powodzeniem.

 

            Po dyskotece uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby je posprzątać. Następnie autobus rozwiózł wszystkich do ich miejscowości. Zabawa andrzejkowa była udana i wszystkim bardzo się podobało.

Marcin Iwanicki Kl. VI

Martyna Przytocka Kl. VI

 

 

POLICYJNY INSTRUKTAŻ

W SZKOLE W ROBUNIU

 

            Dnia 29.11.2010 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy I odwiedziły panie policjantki z Komendy Policji w Kołobrzegu. Panie policjantki przeprowadziły ciekawe zajęcia na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. W sposób zabawowy i praktyczny przybliżyły „elementarz zasad bezpieczeństwa”. Dzięki specjalnym akcesoriom, czyli makietom samochodów, sygnalizacji świetlnej i przejść dla pieszych, które przywiozły, uczniowie mogli wielokrotnie przećwiczyć właściwe zachowanie uczestnika ruchu drogowego. Na koniec spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały naklejki „Przyjaciel Gryfusia”,  a dzieci z klasy I książeczki pt.: „ Elementarz zasad bezpieczeństwa”. Zajęcia były przeprowadzone w ramach Zachodniopomorskiego Programu Edukacyjnego „Przyjaciel Gryfusia”.

 

 



            Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę wszystkim Nauczycielom, Pracownikom, Emerytom, Uczniom oraz Rodzicom Naszej Szkoły życzyć, by chwile te spędzone zostały w gronie najbliższych w atmosferze spokoju i radości. Zaś w Nowym 2010 Roku życzę wszystkim dużo zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń.

 

Paweł Pawlak - Dyrektor szkoły


CIEKAWOSTKI WIGILIJNE

            Dawniej ludzie oprócz opłatka, którym dzielili się między sobą, wypiekali taki sam, tylko kolorowy, dla zwierząt domowych i bydła. Z takiego kolorowego opłatka wytwarzano niegdyś ozdoby, które wieszano nad stołem wigilijnym. Opłatek jest to mąka pszenna mieszana z wodą. Taka mieszanina następnie była wypiekana  w bardzo cienkich arkuszach. Gdy opłatek był już gotowy, trafiał do nas na stoły na garstkę sianka. Dzielenie się opłatkiem to polski zwyczaj, który można także spotkać na Litwie. Ta tradycja wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy niegdyś na wigilijną mszę przynoszono chleb i dzielono się nim. Święta także kojarzą się z choinką, zwyczaj ten dotarł do Polski z Niemiec na początku XIX wieku. Wcześniej w polskich domach, w szczególności na wsi, izby, drzwi i płoty na Boże Narodzenie przystrajano gałęziami drzew iglastych. Natomiast nad stołem przygotowanym do wieczerzy  wieszano rozświetlony czubek świerka. Przystrajano go jabłkami, orzechami, łańcuchami ze słomy oraz kolorowymi opłatkami. Taką dekorację nazywano podłażniczką lub drzewkiem bożym. Miała ona chronić domowników przed chorobami oraz zapewnić im dobrobyt. Oprócz choinki i opłatka w święta także obdarowujemy się prezentami. Tak naprawdę św. Mikołaj był biskupem Miry ( miasta leżącego w obecnej Turcji ). Ten dobry jak i wielkoduszny człowiek żył na przełomie III i IV wieku. Przez całe życie pomagał ludziom i rozdawał pieniądze potrzebującym. Kilka lat później zaczęto wierzyć, że przychodzi on do wszystkich domów i tak jak wcześniej obdarowuje domowników prezentami. Do legendy o Mikołaju oprócz darów na Boże Narodzenie nawiązuje także zwyczaj obdarowywania się upominkami 6 grudnia. W każdym regionie kraju prezenty rozdaje ktoś inny. Na Mazowszu prezenty rozdaje święty Mikołaj. W Wielkopolsce – gwiazdor, a w Małopolsce – aniołek, a na Śląsku – dzieciątko Jezus.